Ortodoncie se zabývá řešením problémů s nepravidelnostmi v postavení, počtu či tvaru zubů. Léčí vady skusu i vady vzájemného postavení čelistí.

Tuto službu momentálně provozujeme ve spolupráci s externí zubní ordinaci.

Související

Zubní rovnátka

Rovnátka slouží ke srovnání postavení zubů v zubním oblouku.

Rovnátka dělíme do dvou hlavních skupin na snímací, tj. ta, která je možné vyjmout z úst a opět nasadit, a na fixní, která se usadí v ústní dutině a vyjmout je může jen stomatolog po ukončení léčby.

Nejpoužívanější jsou v současnosti fixní rovnátka, která se nasazují na zevní strany zubů. Dle zámečků rozlišujeme kovové, keramické s kovovou drážkou a keramické. Stále větší oblibu si však získávají tzv. neviditelná rovnátka, která jsou naložena na vnitřní plochy zubů nebo jsou vytvořena z průhledných folií.

Snímací rovnátka se nejčastěji využívají u lehčích vad, při předléčení, tj. před nasazením fixních rovnátek, a k doléčení po sejmutí fixních rovnátek, aby došlo k plnému usazení zubů.

Oboje rovnátka, snímací i fixní, jsou dělána přesně dle vašich potřeb, na míru. Léčba nesmí být nepříjemná, nebo dokonce bolestivá.

Snímací ortodontické aparáty

Aparát pro korekci postavení zubů či čelistí, který je možné je vyjmout z úst.

Některé zubní vady je možné řešit snímacími aparáty, které je možné vyjmout z úst. Využívají se při léčení méně závažných vad a také k „předléčení“ či „doléčení“ před a po nasazení fixního aparátu. Snímacím aparátem je možné řešit např. úpravu mezičelistních vztahů, tj. úprava postavení čelistí, a to hlavně pak u dětí.

Snímací aparát se nosí dle doporučení lékaře, může to být celou noc a někdy i několik hodin přes den. Fixní aparáty jsou vyráběny v zubní laboratoři vám přesně na míru dle odebraného otisku zubů a čelisti. Nejčastěji se využívají retenční snímací rovnátka, která se používají po sejmutí fixního aparátu, aby se zabránilo tomu, že by se zuby opět vracely do původní pozice. Jsou tedy určeny pro zajištění 100% stabilizace výsledného postavení zubů.

Lékař vám přesně instruuje, jak aparát nasazovat, vyndávat, jak o něj pečovat, čistit jej, jak dbát na ústní hygienu. Při nošení fixního aparátu jsou také důležité pravidelné kontroly pro sledování průběhu léčby, ale také konzultací v případě nejasností.

Snímací aparát

Ortodontická pomůcka, kterou je možné vyjmout z úst a nosit dle doporučení lékaře.

Využívá se k předléčení či pro doléčení po fixních aparátech či při lehčích vadách.

Snímací aparát jsou nasazovací rovnátka, tj. je možné si je sám nasadit i vyjmout. Tyto aparáty jsou využívány k léčbě lehčích vad, ale také pro předléčení, než se nasadí fixní (nevyndavatelný) aparát, a pro doléčení po sejmutí fixního aparátu, aby došlo ke 100% usazení.

Snímací aparát je vyroben přímo na míru dle získaných otisků zubů, proto dobře sedí a netlačí. Je nutné jej nosit dle doporučení lékaře, který vám poradí, jak jej nasazovat i vyjímat. O aparátek je nutné pečovat, čistit jej, jelikož se na něj usazují bakterie, které se nacházejí v ústech, usazuje se na něj zubní plak, vytváří se mineralizovaná vrstva. Takovýto aparát pak může být v ústech problematický a způsobit i zánět sliznic. Před vložením do úst a po jeho vyjmutí se nutné aparátek mechanicky očistit zubním kartáčkem a pastou. K aparátku patří dezinfekční box a roztokem, do něhož se aparát ponoří.

Snímací aparáty však nemusí sloužit jen k úpravě polohy zubů, ale také k úpravě vztahu zubních oblouků a čelistí, podpoře správného vývoje zubů u dětí atd.

Neviditelná rovnátka

Vysoce estetický způsob, jak upravit nepravidelné uspořádání chrupu.

Jedná se buď o rovnátka umístěná na vnitřní plochy zubů (lingvální) či o průhledné na míru vyrobené folie (alignery).

Mnoho lidí touží po krásném úsměvu, rovném chrupu, a toho je možné dosáhnout pomocí rovnátek. Velmi žádaná jsou neviditelná rovnátka. Jedná se o velmi estetické řešení vašeho problému.

Existují dva druhy neviditelných rovnátek

Invisalign – jedná sadu tenkých průhledných folií, které jsou zhotoveny přímo na vaše zuby. Při nasazení vytváří na zuby tlak a tím je posouvá do požadované polohy. Folie se mění po cca 14 dnech. Tento typ rovnátek je snímatelný, můžete je tedy odstranit a neomezovat se při jídle či pití ani při ústní hygieně.

Lingvální rovnátka IncognitoTM a WIN – jedná se o fixní pevná rovnátka, která se upevňují na vnitřní stranu chrupu. I tyto je nutné zhotovit klientovi přesně na míru. Tato rovnátka mají jednak estetickou výhodu, nejsou viditelná, a jednak je také snížené riziko odvápnění zubů a vzniku zubního kazu, jak to vidíme u jiných typů fixních rovnátek. Neviditelná rovnátka jsou vyráběna z ušlechtilých kovů, nejčastěji ze zlata. Jsou vyrobeny zámečky, které se propojí drátem s tvarovou pamětí, kterou do požadovaného tvaru přesně ohne robot, který také na základe 3D skenu zhotovuje zámky z vosku a podle nich jsou pak vyrobeny ty finální.

Fixní aparát

Ortodontické pomůcky, které není možné vyjmout z úst a slouží k úpravě postavení zubů, jejich sklonu, podpoře správného růstu čelisti atd.

Fixní aparáty známe hlavně pod pojmem rovnátka. Tento typ je však oproti snímacím aparátům, které je možno z úst vytáhnout, zafixován na zubech. Díky němu se léčí problémy s postavením chrupu. Součástí ortodontického fixního aparátu jsou ortodontické zámky, které se nalepí na zuby a do nichž se vkládají dráty, které pak přenáší sílu a tlak na zuby, čímž je dostanou do žádané pozice. Zámky se liší dle použitého materiálu a také způsobem pospojování.

Existují zámky kovové, estetičtější keramické s kovovou drážkou a celokeramické, které jsou průhledné, tudíž nejsou na zubech vidět. Důležitou součástí fixních aparátů jsou již zmíněné dráty, které srovnají chrup do požadovaného ideálního oblouku. Ortodontické dráty jsou paměťové tenké a pružné, později se vymění za silnější a pevnější. Dráty se vkládají buď do drážky v zámcích, nebo se u některých typů přichytí elastickou gumičkou.

V současnosti je možné vybrat si i tzv. neviditelné fixní aparáty, které nejsou nakládány na přední části zubních korunek, ale na vnitřní zubní oblouk. U nás v centru zubní péče si můžete vybrat z více typů fixních aparátu. Léčba je zahájena konzultací, vyšetřením chrupu a navržením léčby přesně v souladu s vašimi požadavky a vadou chrupu. Po naložení fixního aparátu je nutné docházet na pravidelné kontroly, kdy se rovnátka upravují a aktivují. Léčba trvá dle druhu a závažnosti vady 1‒3 roky.

Při nošení fixních aparátů je nutné dbát na důslednou hygienu. Se vším vás samozřejmě dopodrobna seznámíme.